W środę (19 lutego br.) w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wdrażanie Europejskich Funduszy Spraw Wewnętrznych 2014-2020 oraz stan prac nad Funduszami Europejskimi na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu w MSWiA Wiesław Szczepański, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Sikora, komendanci i zastępcy komendantów służb podległych MSWiA, przedstawiciele Komisji Europejskiej, instytucji państwowych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych oraz instytucji międzynarodowych.
W konferencji wzięło udział ponad 170 osób – w dużej mierze beneficjenci projektów realizowanych w ramach Europejskich Funduszy Spraw Wewnętrznych 2014-2020 oraz Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027.
Fundusze wdrażane w unijnej perspektywie finansowej 2014-2020 zakończyły się, natomiast trwa realizacja projektów w ramach perspektywy finansowej 2021-2027.
Zarządzanie funduszami w obszarze ochrony granic, migracji i bezpieczeństwa
MSWiA od wielu lat odpowiada za zarządzanie funduszami w obszarze ochrony granic, migracji i bezpieczeństwa. Perspektywa finansowa 2014-2020 zakończyła się oficjalnie w 2024 r., a środki z wdrażanych w jej ramach funduszy zostały wykorzystane praktycznie w całości.
Zdecydowana większość naszych beneficjentów wskazuje jednoznacznie, że bez wsparcia z funduszy europejskich nie byłaby w stanie zrealizować wielu ważnych z punktu widzenia Polski przedsięwzięć. Fundusze dają nam potężny „zastrzyk” finansowy
– podkreślił wiceminister Wiesław Szczepański.
MSWiA realizuje już projekty w ramach nowej perspektywy finansowej. Fundusze Europejskie na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027, którymi zarządza MSWiA, to blisko pół miliarda euro.
Podejmujemy starania, aby pozyskać ewentualne dodatkowe środki z Unii Europejskiej, które pomagają sfinansować najważniejsze potrzeby Polski w obszarze zarządzania migracjami, granicą zewnętrzną UE i bezpieczeństwem wewnętrznym
– zaznaczył wiceszef MSWiA.
Podczas konferencji zaprezentowano kluczowe informacje dotyczące zakończenia funduszy wdrażanych w ostatnich latach oraz stanu prac nad funduszami perspektywy 2021-2027. Swoje doświadczenia z wdrażania funduszy zaprezentowali pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji.
Fundusze europejskie wspierają inwestycje w obszarze spraw wewnętrznych
Europejskie Fundusze Spraw Wewnętrznych 2014-2020 to dwa instrumenty finansowe: Fundusz Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (FBW), w ramach którego realizowany był komponent graniczny i policyjny.
Na realizację ponad 300 projektów wydatkowano ponad 1 mld 240 mln zł, czyli blisko 100 proc. przyznanych przez Unię Europejską środków finansowych. W ramach tej kwoty zrealizowano wiele działań mających na celu m. in.:
- wzmocnienie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej;
- walkę z nielegalną migracją;
- walkę ze zjawiskami zagrażającymi bezpieczeństwu obywateli, takimi jak zorganizowane grupy przestępcze, terroryzm, czy cyberprzestępczość;
- realizację działań ukierunkowanych na integrację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce.
Fundusze Europejskie na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027 (FEMGiB) to Fundusz Azylu Migracji i Integracji, Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej. Podobnie jak fundusze z lat 2014-2020 FEMGiB koncentrują się na działaniach mających na celu:
- wzmocnienie ochrony zewnętrznej granicy UE;
- zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i Unii Europejskiej;
- radzenie sobie z narastającymi wyzwaniami jakie niesie ze sobą legalna oraz nielegalna migracja.
Na realizację tych działań Polska otrzymała od Unii Europejskiej ponad 2 mld zł.